Oto jak lepiej przejść szkolenie z bhp - bezpieczeństwo i higiena pracy

szkolenia bhp warszawa

Czym jest karta szkolenia wstępnego

Każdy pracownik zaczynający pracę w danym zakładzie lub firmie musi posiadać ukończone wstępne szkolenie BHP. Zadaniem wstępnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracownika z ogólnymi zasadam

Oto jak lepiej przejść szkolenie z bhp - bezpieczeństwo i higiena pracy szkolenia bhp warszawa
i zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wstępne szkolenie BHP jest podzielone na instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Karta szkolenia wstępnego BHP stanowi dokument potwierdzający odbycie takiego szkolenia przez pracownika. Posiadanie takiej karty szkolenia wstępnego jest istotne, ponieważ w razie inspekcji stanowi dokument zaświadczający o posiadaniu ukończonego szkolenia, warto więc zadbać o to, żeby karta była odpowiednio przechowywana. Karta wstępnego szkolenia BHP powinna znajdować się w części B akt osobowych pracownika. Sam okres ważności karty trwa do 6 miesięcy w przypadku osób pracujących na stanowiskach kierowniczych, a dla pozostałych pracowników karta ma ważność 12 miesięcy. Warto także zadbać o to, by karta wstępnego szkolenia była odpowiednio podpisana przez wymagane osoby.


Jakie są zadanie Państwowej Inspekcji Pracy

PIP jest skrótem, który oznacza Państwową Inspekcję Pracy, stanowiącą polski organ nadzoru. Zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest, przede wszystkim, nadzór oraz kontrola nad przepisami dotyczącymi prawa pracy. Same przepisy regulujące obowiązki pracowników oraz pracodawców znajdują się w Kodeksie Pracy. Jednym z aspektów zawartych w przepisach prawnych jest regulacja spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się właśnie, między innymi, sprawdzaniem czy w danej firmie i zakładzie są przestrzegane odpowiednie przepisy BHP. Jednym z obowiązków pracodawcy, który jest zawarty w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniego szkolenia BHP. Pracownik, który ukończył wstępne szkolenie BHP, otrzymuje specjalną kartę zaświadczającą o odbytym szkoleniu. Państwowa Inspekcja Pracy może sprawdzić dokumenty zaświadczające o odbyciu przez pracowników oraz pracodawców odpowiednich szkoleń BHP. Pracodawca powinien więc zadbać o szkolenia BHP zatrudnionych pracowników.


Zwolnienie z obowiązkowego kursu BHP

Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że do jego obowiązków należy zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników znających bieżące przepisy BHP. Można wyróżnić dwie sytuacje, w których następuje zwolnienie z obowiązku ukończenia szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Z okresowego szkolenia BHP może być zwolniony pracownik w sytuacji, gdy podejmuje pracę na tym samym stanowisku bezpośrednio przez nawiązaniem umowy z obecnym pracodawcą. Inną sytuacją, w której pracownik nie musi uczestniczyć w kursie BHP, jest zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy o zlecenie. W takim przypadku to od pracodawcy zależy, czy uzna za konieczne przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tymi dwoma przypadkami, okresowe szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników oraz pracodawców, o czym warto pamiętać.


Części wstępnego szkolenia BHP

Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie wstępnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenie BHP jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, którzy zaczynają pracę w danym miejscu, a obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie takim osobom odpowiedniego kursu. Za przyjęcie do pracy osoby, która nie posiada ukończonego szkolenia, pracodawcy może grozić kara pieniężna. Wstępne szkolenia BHP dotyczą ogólnych zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Sam przebieg wstępnego szkolenia BHP jest podzielony na dwie części, gdzie jedna z nich obejmuje instruktaż ogólny, a druga dotyczy instruktażu stanowiskowego. Instruktaż ogólny pozwala pracownikom na zapoznanie się z podstawowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, które są zawarte w Kodeksie Pracy. Ponadto pracownik jest zapoznawany z przepisami obowiązującymi w danym zakładzie pracy. Instruktaż stanowiskowy pozwala uczestnikom kursu na zdobycie wiedzy o czynnikach środowiska zawodowego, występujących na konkretnym stanowisku pracy.



© 2019 http://bezpieczenstwo-i-higiena-pracy.informator.nowaruda.pl/